Як зрозуміти що є надлишок вітаміну Д: симптоми і небезпечні дозування

які дози вітаміну Д небезпечні

Зміст публікації:

  1. Як зрозуміти що є надлишок вітаміну Д в організмі: симптоми
  2. Які дози вітаміну Д вважаються небезпечними: верхнє дозування
  3. Скільки можна пити вітамін Д без перерви: принципи прийому

Лікарі традиційної медицини з обережністю назначають вітамін Д особливо в великих дозуваннях. Нутріціологи, навпаки, наполягають на тому, що у більшості населення присутній дефіцит вітаміну Д, і потрібно його усувати за допомогою прийому добавок. Але і ті, і інші рекомендують перед початком прийому здати аналіз крові, щоб визначити, чи є дефіцит, чи є вже гіпервітаміноз цього важливого вітаміну. Отже в цій статті разом з Vitaherb будемо розбиратися з питанням, як зрозуміти, що є надлишок вітаміну Д в організмі і які симптоми вказують на це?

як зрозуміти що є надлишок вітаміну Д

Як зрозуміти що є надлишок вітаміну Д в організмі: симптоми

Звідусіль нам розказують про важливість прийому вітаміну Д, адже він допомагає засвоювати кальцій і укріплює кістки. Ви довіряєте професіоналам, приймаєте вітамін Д довгий час, не контролюючи рівень цього вітаміну в крові. І ось одного разу з’являються неприємні відчуття у сечовому міхурі, часті позиви у туалет, у жінок починається цистит, нестерпний біль, який супроводжує вихід піску або каменів з нирок. Постійно хочеться пити, відчувається сухість у роті, можливе запаморочення і нудота.

Ви дивуєтесь, що з вами не так? Ви ведете здоровий спосіб життя, займаєтесь фізичними вправами і приймаєте добавки. Звідки неприємні симптоми? А відповідь може лежати на поверхні і має назву «гіперкальціємія». Іншими словами – ваш організм отримав занадто багато вітаміну Д, надлишок якого відклався у нирках у вигляді каменів. Звідти й тривожні симптоми. Тож перш за все потрібно перевірити рівень вітаміну Д в крові, і якщо він перевищує норму, то потрібно припинити прийом добавки.

Насправді надлишок вітаміну Д такий же небезпечний, як і його дефіцит. Ось чому бажано постійно контролювати його рівень у крові, щоб не допустити гіперкальціємії.

симптоми надлишку вітаміну Д в організмі

Давайте розглянемо основні симптоми надлишку вітаміну Д

1. Шлунково-кишкові симптоми

  • Нудота
  • Блювота
  • Втрата апетиту
  • Запор або діарея
  • Біль у животі

2. Симптоми, пов’язані з високим рівнем кальцію в крові

  • Спрага
  • Часте сечовипускання
  • Слабкість або втома
  • М’язові болі або слабкість
  • Біль у кістках
  • Камені в нирках

3. Загальні симптоми

  • Головний біль
  • Запаморочення
  • Сухість у роті
  • Металевий присмак у роті

4. Серцево-судинні симптоми

  • Підвищений кров’яний тиск
  • Аритмія (порушення серцевого ритму)

5. Неврологічні симптоми

  • Зниження когнітивних функцій
  • Сплутаність свідомості
  • Депресія або зміни настрою

Якщо ви відчули якийсь із цих симптомів, то не слід відкладати похід до лікаря. Він призначить аналізи крові для визначення рівня вітаміну Д та кальцію, за результатами яких зможе рекомендувати відповідне лікування.

Тут важливо зазначити, що гіпервітаміноз Д зазвичай виникає внаслідок надмірного прийому добавок з вітаміном Д, а не через надмірне перебування на сонці або споживання продуктів харчування, багатих на вітамін Д. Тож при появі симптомів, перелічених вище, перш за все потрібно припинити прийом добавок з вітаміном Д.

як зрозуміти що є гіпервітаміноз Д

Які дози вітаміну Д вважаються небезпечними: верхнє дозування

Інше важливе питання, яке виникає під час прийому вітаміну Д, стосується прийнятного дозування цього вітаміну. Які дози вітаміну Д вважаються небезпечними?

На це питання не можна відповісти однозначно, тому що небезпечність дозування залежить від тривалості прийому добавок з вітаміном Д і індивідуальної реакції організму. Наприклад, що цікавить лікаря при призначенні добавок? Скільки часу ви вживаєте вітамін Д, в якому дозуванні і на скільки його показник в організмі збільшився за цей період. На підставі цих даних лікар зможе скорегувати подальше лікування, щоб закрити дефіцит і одночасно з цим не допустити гіпервітамінозу Д. А гіпервітаміноз, як ми вже встигли ознайомитися, має дуже негативні наслідки.

Вчені виявили верхню безпечну межу щоденного споживання вітаміну Д. В США вона складає 4000 МО або 100 мкг, а наші нутріціологи-співвітчизники рекомендують безпечну дозу 2000 МО. Це те дозування, яке умовно можна приймати без аналізів.

Але бувають випадки, коли навіть нижчі дози можуть призвести до гіпервітамінозу Д при тривалому прийомі. І це не дивно. Адже якщо у людини гарний показник вітаміну Д, а вона, не знаючи того, приймає добавки, збільшуючи його ще більше, то рано чи пізно стикнеться з неприємними симптомами надлишку вітаміну Д в організмі.

Ось приблизні орієнтири щодо небезпечних доз:

  1. 4000 МО на день. Це максимальна допустима доза для дорослих, яка вважається безпечною для щоденного споживання.
  2. 10000 МО на день. Дози вище 10000 МО на день протягом тривалого періоду часу можуть призвести до гіпервітамінозу D і гіперкальціємії. Взагалі цей рівень дозування вже вважається лікувальним.
  3. 50000 МО на день. Такі високі дози можуть бути призначені лікарем лише для короткочасного лікування важких дефіцитів вітаміну D, але вони небезпечні при тривалому прийомі.

Звісно, бажано звернутись за кваліфікаційною допомогою і приймати добавки під наглядом лікаря. А якщо ви назначаєте і приймаєте вітамін Д самостійно, то хоча б контролюйте його рівень в крові, час від часу здаючи аналіз. Так ви зможете вчасно визначити надлишок в уникнути гіперкальціємії.

які дози вітаміну Д небезпечні

Скільки можна пити вітамін Д без перерви: принципи прийому

Ми вже опосередковано відповіли на це питання вище. Прийом вітаміну Д без перерви можливий, якщо він здійснюється відповідно до рекомендацій і в межах безпечних доз. Однак точний період прийому, а також потрібне дозування може корегуватись залежно від наявного і бажаного рівня вітаміну Д в організмі, а також стану здоров’я людини.

Ось декілька основних принципів, яких слід дотримуватися при прийомі вітаміну Д:

1. Рекомендована добова доза

  • Для більшості дорослих рекомендована доза становить 600-800 МО на день.
  • Для літніх людей (понад 70 років) рекомендована доза може бути підвищена до 800-1000 МО на день через зниження здатності шкіри синтезувати вітамін D під дією сонячного світла і зниження абсорбції вітаміну з їжі.

2. Безпечна верхня межа

  • Верхня межа безпечного щоденного споживання для дорослих становить 4000 МО на день. Це означає, що прийом цієї дози протягом тривалого часу не повинен викликати негативних наслідків у більшості людей.

3. Контроль рівня вітаміну Д

  • Рекомендується періодично здавати аналізи і контролювати рівень вітаміну Д в крові для того, щоб уникнути як дефіциту, так і надлишку. Лікар може рекомендувати здати аналіз крові через 3-6 місяців після початку прийому добавок або зміни дозування.

4. Перерви в прийомі

  • Якщо рівень вітаміну Д в крові знаходиться в нормальному діапазоні, можна продовжувати прийом рекомендованих доз без перерви. Однак, якщо виникає надлишок або будь-які побічні ефекти, лікар може порадити зробити перерву в прийомі добавок.

5. Індивідуальні особливості

  • Люди з певними захворюваннями (наприклад, деякі види лімфом, первинний гіперпаратиреоз) можуть бути більш чутливими до вітаміну Д і потребувати нижчих доз. У таких випадках прийом вітаміну завжди контролюється лікарем.
скільки можна пити вітамін Д без перерви

Отже під час прийому добавок з вітаміном Д важливо контролювати його рівень в крові і не приймати високі дозування на протязі тривалого часу. А якщо виникають неприємні симптоми, які були описані на початку статті, то це говорить про те, що є надлишок вітаміну Д в організмі. І значить слід припинити прийом добавки і звернутись до лікаря.

Резюме:

1. Як зрозуміти, що є надлишок вітаміну Д в організмі?

Основні симптоми: часте сечовипускання, спрага, слабкість, нудота, камені в нирках.

2. Які дози вітаміну Д вважаються небезпечними?

Без аналізу крові дорослим можна приймати дозування 2000 МО.

3. Скільки можна пити вітамін Д без перерви?

Рекомендується періодично здавати аналіз крові на рівень вітаміну Д. Забороняється довготривалий прийом дозування 10000 МО і вище.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *